Apple, Küçük Geliştiriciler İçin Komisyon Oranını Düşürüyor.

Daha evvel Epic Games, Spotify üzere şirketlerle App Store’daki yüzde 30’luk kurul nedeniyle davalık olan Apple, küçük işletmeleri desteklemek için yeni kurul oranlarını açıkladı. Apple’ın duyurduğu yeni programa nazaran yeniliği hızlandırmak için küçük işletme ve bağımsız geliştiricilerin App Store’da bulunan uygulamalarından yüzde 30 komite yerine yüzde 15 komite alacak.

Apple’ın yaptığı açıklamada; bir işletme App Store’da 1 yılda 1 milyon dolardan az gelir elde etmişse Apple’a ödeyeceği komite yüzde 15 olacak. Yeni App Store Küçük İşletme Programı; Spotify, Epic Games üzere büyük şirketlerin problemlerini çözmeyecek olsa da ülkemiz ve dünyada uygulama geliştirmek isteyen, lakin Apple’ın istediği yüksek komite nedeniyle bu işe girmeye sıcak bakmayan küçük çaplı şirket ve bağımsız üreticileri şad edecek.

Yeni program önümüzdeki yıl başlıyor

1 Ocak 2021’den itibaren başlayacak App Store Küçük İşletme Programı, bilhassa daha evvel gibisi görülmemiş ekonomik zorluk periyodunda küçük işletmelerin önünü açacak bir atılım olarak görülüyor. Tıpkı vakitte bu işletmelerin salgın periyodunda sanal dünyaya daha kolay ahenk sağlamalarını da sağlayacak program, istekli girişimcilerin de önünü açacak.

Küçük işletmelerin global iktisatların bel kemiği olduğunu söyleyen Apple’ın CEO’su Tim Cook, bu programı küçük işletme sahiplerinin App Store’da yaratıcılığını ve refahını artırmak için başlattıklarını söyledi. “App Store, milyonlarca yeni iş ve şahane fikri olan herkesin erişebileceği girişimcilik programını geliştirerek, iktisadın büyümesine yardımcı oldu” diyen Cook, bu yeni programın küçük işletmelerin yeni fikirler üzerinde risk almasına yardımcı olacağını söyledi.

Detaylar önümüzdeki ay yayınlanacak

Kapsamlı detaylar aralık ayının başlarında yayınlanacak olsa da programın kimi temel kriterleri açıklandı. Bu açıklamalara nazaran 2020’de tüm uygulamalarıyla 1 milyon dolardan az gelir elde eden geliştiriciler ve App Store’da yeni olan geliştiriciler, yeni programa ve indirimli komiteye hak kazanabilecek. Şayet bir geliştirici 2021 yılı içinde 1 milyon dolarlık eşiği açarsa yılın geri kalanında standart olan yüzde 30’luk kurul oranı geçerli olacak. Birebir formda bir geliştirici bir takvim yılında 1 milyon dolar eşiğinin altında kalırsa bir sonraki yılda yüzde 15’lik kurul oranına yine sahip olacak.