Huawei Lecia ile ayrılık iddiasıyla gündemde!

ABD’nin ağır baskıları sebebiyle birçok tedarikçisinden gereç tedarik etmede badire çeken Huawei, birinci olarak Kirin işlemci üretiminde hammadde eksikliği nedeniyle ıstıraplar yaşamıştı.

Daha sonra da Honor markasını satmak zorunda kalan şirket bu seferde Leica ile ayrılık argümanlarıyla gündeme geldi.

Huawei Lecia ile ayrılık teziyle gündemde!

Huawei’nin Leica ile olan iş birliği 2016 yılından bugüne kadar sürüyordu. Huawei P serisi amiral gemilerinde Leica ile birlikte geliştirilen sensör teknolojisiyle iştirak başlamıştı. Daha sonrasında Huawei akıllı telefonlarında birçok dikkat cazip özelliği olan kamera kurulumları görme talihimiz olmuştu. Hatta Leica ile ortak Ar-Ge merkezi de kurulmuştu.

Yakın vakit önce çıkan sızıntılarla bu iştirakin sona ereceği argümanı ortaya atıldı. Argümanlara göre Leica ile Huawei yollarını ayırma kararı aldı. Paylaşılan bilgilere göre Leica farklı bir Çinli akıllı telefon üreticisi ile görüşmeler yapıyor ve mutabakata varılırsa artık öbür bir markada Leica ismini duyacağız.

Ortaya atılan bu sav karşısında bir Huawei sözcüsü bu sızıntının asla temelsiz olduğunu ve şirketin bu türlü bir adım atmayı düşünmediğini söyledi. Leica temsilcileri de bu konuda sessiz kalmayıp ikili irtibatın sona ermesiyle ilgili hiçbir bilgilerinin olmadığını söyledi.

Lakin son vakitlerde yaşanan olaylar sonucunda bir süredir bu iştirakin durumu da merak konusu olmuştu. Çoklukla ABD ekipmanı barındıran veyahut ABD’li şirketler ile iş yapmak isteyen üreticiler Huawei ile iştirakini bitirme yoluna gidiyor.