Oxford araştırması: Video oyunları zihin sağlığına iyi geliyor

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınının tüm dünyada süratle yayıldığı ve pek çok kişinin tecrit şartlarında konutunda kaldığı süreçte görüntü oyunları vakit geçirmenin ve toplumsallaşmanın değerli ögelerinden biri haline geldi.  Oxford Üniversitesi’nden araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışmaya nazaran, görüntü oyunlarına harcanan vakit zihinsel açıdan sağlıklı olmaya katkıda bulunuyor. 

Yeni çalışma oyun oynayan bireyler ne kadar müddet oyun başında vakit geçirdiklerini sormak yerine Plants vs Zombies: Battle for Neighborville ve Animal Crossing: New Horizons üzere oyunlara harcanan sanayi datalarını kullandı. 

Araştırma oyun aracılığıyla diğerleriyle kurulan bağın şahısların mutluluğuna ve sıhhatine katkıda bulunabileceği belirtildi. 

“Oyun insanların zihinsel sıhhatine olumlu tesir eden bir aktivite olabilir”

Oxford Internet Institute’un haberine nazaran araştırmanın başyazarı Prof. Andrew Przybylski şu sözleri kullandı:

“Önceki araştırmalar kişinin iyiliği ve oyunlar ortasındaki bağlantıyı incelemek için temel olarak öz bildirim anketlerine dayanıyordu. Oyun şirketlerinden gelen objektif bilgiler olmadan, ebeveynlere ya da siyasetçilere tavsiyelerde bulunanlar bunu sağlam bir data yerinde yararlanmadan yaptı.

“Bulgularımız görüntü oyunlarının sıhhat açısından kesinlikle makus olmadığını gösteriyor, bir kişinin iyiliği üzerinde değerli bir tesire sahip öbür ruhsal faktörler mevcut. Aslında oyun insanların zihinsel sıhhatine olumlu tesir eden bir aktivite olabilir.”

Bahsi geçen araştırmada ayrıyeten 3 bin 274 şahıstan araştırmacıları hazırladığı sorulara yanıt vermesi istendi. Oyunculardan elde edilen bilgilerle şirketlerden alınan datalar birlikte değerlendirildi.