Snapchat TikTok gibisi özellik ile gelebilir!

Toplumsal medya uygulamaları ortasında eski popülerliğini kaybeden Snapchat, yine kullanıcıları kendine çekmenin peşinde. Snapchat, kısa ve yaratıcı müzik kesimleri oluşturan Voisey isimli uygulamayı satın almış görünüyor. Pekala fakat bu yatırım ile firma TikTok ve Instagram Reels gibisi bir özellik mi kazanacak?

Snapchat, TikTok ve Reels görüntüleri pazarına mı oynuyor?

İngiliz teşebbüsçüler tarafından hayata geçirilen Voisey, müzik kesimlerinin üzerine kendi sesinizle yaratıcı miksajlar yapmanızı sağlıyor. Snapchat ise bu uygulama ile birlikte TikTok pazarına yönelik özellikler ile karşımıza çıkabilir.

Voisey uygulaması, birinci ortaya çıktığı devirlerde “müzik yaratmak için TikTok” halinde ortaya çıkmıştı. Kısa müddette İngiltere üzerinde popülerliğe kavuşan uygulama, kimi yaratıcı müzisyenlerin de kendini göstermesini sağladı.

Snapchat ise bugün artık her platformda yer alan kıssalar, kaybolan bildiriler ve Instagram ile özdeşleşen özel filtrelerle toplumsal medyada bir çok birinciyle karşımıza çıktı. Varsayımlar bu satın alma sonrası Snapchat’in TikTok ve Reels görüntüleri gibisi kısa müzikli görüntü çekme özelliğine kavuşacağı tarafında.

Voisey

Fakat Voisey uygulamasında yer alan müzik miksajı özelliği, kısa görüntülerle bir ortaya getirilebilir. Böylelikle platformun TikTok ve Instagram Reels görüntüleri karşısında farklı bir alternatif sunabileceği düşünülüyor.

Snapchat’in bu uygulama için şimdi ne kadar ödeme yaptığı ortaya çıkmış olmasa da, geçen hafta da bir müzik uygulaması olan İsrail teşebbüsü Voca.ai için 70 milyon dolar ödeme yaptığını hatırlatmakta yarar var.

Snapchat, Instagram‘ın öyküler özelliğinin devreye girmesi sonrası, Türkiye’de dahil olmak üzere birçok ülkede büyük bir kullanıcı kitlesi kaybetti. Şirketin o devirde çıkardığı Spectacles isimli, görüntü çeken ve Snap atabilen gözlük bilhassa ikinci versiyonu ile tam bir hayal kırıklığı yaratmıştı.